Menu Zamknij

Jak skutecznie negocjować umowy handlowe? Porady dla przedsiębiorców

negocjacje umow

Negocjacje umów handlowych

Kancelaria Polz i Polz uczestniczy w negocjowaniu umów handlowych, w tym umów IT. Negocjujemy oraz doradzamy optymalne i korzystne warunki realizacji kontraktów oraz zleceń. Negocjacje zwykle składają się z kilku etapów: przygotowania do danej sprawy, rozpoznania intencji drugiej strony (partnera biznesowego), przedstawienia propozycji i argumentacji, kontrargumentów, ewentualnych ustępstw, natomiast ostatni etap to osiągnięcie porozumienia między stronami, podsumowanie osiągniętych wyników i przystąpienie do realizacji współpracy pomiędzy stronami.

Możemy wyróżnić negocjacje twarde, które polegają na dążeniu do uzyskania przewagi i osiągnięcia jak największych korzyści oraz negocjacje miękkie, które polegają na poszukiwaniu rozwiązań, które mogą przynieść korzyści wszystkim stronom. Jaki rodzaj negocjacji zastosować, zależy od danej sprawy.

O dobrze przeprowadzonych negocjacjach można mówić wtedy, kiedy nie tylko strony rozwiązują bieżący konflikt, ale również ułatwiają prowadzenie interesów przez firmy z poszanowaniem wspólnych zasad.
Do renegocjacji umowy dochodzi nie tylko przed zawarciem kontraktu, ale również wtedy kiedy zmieniają się okoliczności, które nie były przewidziane w chwili jego zawarcia. Może ona dotyczyć różnych aspektów m.in. takich jak: cena, zmiana harmonogramu realizacji usług, terminu trwania umowy.

Negocjacje umów IT

W przypadku umów IT zwykle negocjacje dotyczą przedmiotu pól eksploatacji, przedmiotu i typu licencji, zwiększenia zakresu prac, gwarancji i odpowiedzialności, kar umownych. Identyfikujemy ryzyka prawne, wskazujemy postanowienia, które mogą rodzić konflikty, rekomendujemy kierunek negocjacji i sugerujemy konkretne zmiany.

Nasza kancelaria obsługuje kilkunastosoosowe zespoły, jak i duże firmy informatyczne tworzące oprogramowanie.
Zapraszamy do kontaktu z prawnikami Kancelarii Polz i Polz poprzez przesłanie zapytania na adres e-mailowy: biuro@polzlaw.pl lub przez formularz kontaktowy.

Przeczytaj również:  5 najczęstszych błędów prawnych popełnianych przez nowe firmy

Podobne wpisy