Działalność gospodarcza
Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub ułomna osoba prawna, która wykonuje działalność gospodarczą we własnym imieniu.
Działalność gospodarcza może być wykonywana:
- indywidualnie przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną,
- przez przedsiębiorców w ramach spółki cywilnej,
albo w formie następujących spółek handlowych:
- spółki jawnej,
- spółki partnerskiej,
- spółki komandytowej,
- spółki komandytowo – akcyjnej,
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, oraz
- spółki akcyjnej.
Działalność gospodarcza może być wykonywana od dnia złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w przypadku przedsiębiorców będących osobami fizycznymi), albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (w przypadku pozostałych przedsiębiorców). Spółka kapitałowa w organizacji może jednak rozpocząć działalność gospodarczą jeszcze przed uzyskaniem wpisu do rejestru. Ponadto, podejmowanie i wykonywanie niektórych rodzajów działalności gospodarczej (tzw. działalności reglamentowanych) wiąże się dodatkowo z obowiązkiem uzyskania przez przedsiębiorcę koncesji, zezwolenia, zgody, licencji albo wpisu do rejestru działalności regulowanej.
Prowadzenie działalności gospodarczej przez cudzoziemców
Osoby zagraniczne co do zasady mają prawo do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Polsce wyłącznie w formie spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej. Mogą też przystępować do takich spółek i nabywać w nich udziały lub akcje.
Osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie należących do Unii Europejskiej oraz państw nie będących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, które mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych przez te państwa z Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, mogą natomiast wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele polscy, to znaczy mogą także działać jako indywidualni przedsiębiorcy, lub w ramach spółki cywilnej przedsiębiorców, w formie spółki jawnej lub spółki partnerskiej. Dotyczy to także niektórych innych osób zagranicznych, na przykład: osób posiadających zezwolenie na pobyt stały, osób posiadających zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, osób posiadających status uchodźcy, osób posiadających zezwolenie na zamieszkanie na pobyt czasowy i pozostających w związku małżeńskim, zawartym z obywatelem polskim zamieszkałym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub osób posiadających ważną Kartę Polaka.
Oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych
Przedsiębiorcy zagraniczni z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie należących do Unii Europejskiej oraz państw nie będących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, którzy mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych przez te państwa z Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, mogą tworzyć oddziały i przedstawicielstwa w Polsce bez ograniczeń. Pozostali przedsiębiorcy zagraniczni mogą tworzyć przedstawicielstwa bez ograniczeń, natomiast oddziały z siedzibą w Polsce na zasadzie wzajemności, o ile ratyfikowane umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.
W ramach oddziału, przedsiębiorca zagraniczny może wykonywać jedynie działalność gospodarczą, która stanowi przedmiot jego działalności za granicą. Oddział podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych nie prowadzą działalności gospodarczej, zajmują się natomiast reklamą i promocją tych przedsiębiorców.