Menu Zamknij

5 najczęstszych błędów prawnych popełnianych przez nowe firmy

nowe firmy bledy 1

Założenie nowej firmy wymaga nie tylko dobrego pomysłu i stworzenia biznesplanu, ale także szczegółowej analizy prawnej i podjęcia konkretnych działań prawnych w celu wprowadzenia spółki lub działalności gospodarczej na rynek. Dopilnowanie wszystkich kwestii formalnych oraz podejmowanie odpowiednich czynności prawnych w trakcie zawiązania firmy oraz na etapie jej funkcjonowania jest nieodzownym elementem skutecznego działania przedsiębiorcy. Poniżej znajdują się podstawowe błędy popełnianie przez nowe firmy:

1. Nieodpowiedni wybór formy prowadzenia przedsiębiorstwa.

Nawet jeśli posiadasz świetny pomysł na własny biznes, to musisz podjąć decyzję w jakiej formie chcesz prowadzić firmę. Istnieje wiele form prowadzenia działalności, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Przykładowo, założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wydaje się szybkie i proste, ale wybór ten pociąga za sobą skutki w postaci rozliczeń oraz odpowiedzialności za zobowiązania. Być może w Twoim przypadku dużo korzystniejsza okaże się spółka osobowa lub kapitałowa pod kątem rozliczenia podatków oraz rozliczenia z kontrahentami. Wybór formy prowadzenia firmy ma zoptymalizować jej funkcjonowanie, aby nie tylko uchronić ją przed bolesnymi konsekwencjami, ale także ją rozwijać.

2. Brak umowy wspólników.

Często zakładanie firmy opiera się na wspólnej inicjatywie i pomyśle kilku osób. Słowne deklaracje wzajemnych rozliczeń oraz odpowiedzialności za poszczególne zadania najczęściej kończą się fiaskiem. W sytuacji braku spisania szczegółowej umowy dochodzi do konfliktów pomiędzy wspólnikami, co może doprowadzić nawet do likwidacji przedsiębiorstwa. Umowa wspólników, inaczej zawiązania spółki, jest najważniejszym dokumentem firmy, który nie tylko chroni wspólników, ale również pomysł utworzenia spółki przed ewentualnymi zmianami w składzie osobowym danego przedsiębiorstwa.

Przeczytaj również:  Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - ochrona prawa do poszanowania mienia

3. Brak weryfikacji inwestora.

Rozwinięcie biznesu to nie tylko dobry pomysł, ale szczególnie w przypadku nowych firm istnieje konieczność pozyskiwania inwestorów na początkowym etapie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jest to trudne zadanie z uwagi na niebezpieczeństwa, jakie mogą powstać w przypadku złego wyboru inwestora. Pozyskiwanie funduszy zawsze ma związek z pewnymi ustępstwami na rzecz inwestora, dlatego konieczne jest szczegółowe przeanalizowanie źródła, z którego są pozyskiwane środki, a także rzetelna analiza dokumentów przed ich podpisaniem.

4. Niezawieranie umów na piśmie oraz nieczytanie umów.

Istnieje kilka form czynności prawnych, ale w przypadku niektórych umów istnieją ściśle określone wymogi, jak np. konieczność zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości w formie notarialnej. Zatem w jakiej formie zawrzeć umowę spółki, kiedy wkładem jest nieruchomość? W jakiej formie zawierać umowy z kontrahentami? W wielu przypadkach przepis prawny narzuca nam formę czynności prawnej, co zależy od konkretnego przypadku. Istnieje jednak zasada, aby zawierać umowy na piśmie nawet w sytuacji, kiedy forma pisemna nie jest wymagana, aby chronić własne interesy. Forma pisemna jest również konieczna w celach dowodowych w ewentualnym procesie sądowym. Pamiętać należy również o dokładnym czytaniu wszelkich dokumentów, ponieważ złożenie podpisu pod pismem rodzi określone skutki prawne.

5. Własność intelektualna. Jak chronić własną markę?

Wyjątkowy pomysł na biznes należy zabezpieczyć np. poprzez rejestrację znaku towarowego. Nazwa firmy oraz identyfikujące ją znaki graficzne także można zabezpieczyć, aby nikt nie mógł podszywać się pod markę i czerpać z niej profitów. Chronić można także oryginalny produkt, usługę, czy technologię. Brak zadbania o ochronę własności intelektualnej może nawet doprowadzić do sytuacji, w której firma będąca pomysłodawcą utraci uprawniania do własnego pomysłu. Uzyskanie prawa ochronnego upoważnia do wyłącznego używania tego znaku w sposób zarobkowy lub zawodowy.

Przeczytaj również:  Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR)

Jeśli potrzebujesz pomocy w założeniu firmy oraz obsługi prawnej na każdym etapie prowadzenia przedsiębiorstwa – zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Prawną.

Podobne wpisy